Zarządzanie zmianą – w tym roku czas na rewolucje

Projekt zarządzanie zmianą - Obrazek wygenerowany przez sztuczną inteligencję z poleceniem tekstowym: "An oil painting by Matisse of a humanoid robot playing chess"

Jak co roku mierzymy się ze zmianami. Tym razem są dość rewolucyjne w naszej mikroskali. Po prawie ćwierćwieczu hostingu w home.pl postanowiliśmy zmienić dostawcę na nazwa.pl.

Miało być bezboleśnie i sprawnie.

Okazuje się, że dość skutecznie testujemy jakość wsparcia technicznego. Pierwsze wrażenie – obsługa jest znacznie przyjemniejsza i empatyczna niż w szczecińskiej firmie. Panel do zarządzanie już tak przyjazny nie jest. Możliwości do spersonalizowania instalacji też jakby mniejsze. Zobaczymy jak się to zakończy.

Na wszelki wypadek jest też rozwiązanie awaryjne. Tam nie mieliśmy okazji by przetestować jakość wsparcia. Bezproblemowo uruchomiliśmy nową instalację. Być może przeniesiemy się tam na dobre. Adres internetowy jest też prostszy: regan.consulting. Ten rok pozostawiamy jeszcze na eksperymenty.

Przy okazji, wakacje wykorzystujemy edukacyjnie i rozwojowo. Jak co roku, trzeba przewietrzyć głowy, przemyśleć co zmienia się w otoczeniu biznesowym i konkurencyjnym. Trzeba też przygotować nową ofertę w związku z cyklem budżetowania na naszym rynku docelowym.

Impuls do zmian

W tym roku mamy też definitywny impuls do zmian. Jest nim jest sztuczna inteligencja, a w zasadzie ChatGPT. Jest to teraz największe zagrożenie dla naszej działalności. Odpowiedzi na zadawane pytania niewiele się różnią od interwencji doradców z najlepszych firm konsultingowych – prawdopodobnie korzystają oni z tych samych narzędzi przy przygotowaniu swoich raportów. Wydaje się jednak, że kadra zarządzająca w dużych organizacjach woli jednak nadal korzystać z doradcy-pośrednika. To tak jakby poszukiwali punktu równowagi pomiędzy samodzielnym podejmowaniem decyzji, a zarządzaniem ryzykiem, gdzie winę za błędy można zrzucić na zewnętrzną (i znaną) firmę.

Z drugiej jednak strony, zagrożenia wzmagają kreatywność i dlatego z wielkim wigorem eksperymentujemy z tym narzędziem. Po ponad pół roku prób, widzimy że największą umiejętnością pozostaje umiejętność zadawania pytań i tu nadal możemy skutecznie dodawać wartości naszym klientom.

To samo zagrożenie odnosi się również do działalności szkoleniowej. ChatGPT oferuje indywidualne podejście 24/7 i niezrównaną bazę wiedzy. Owszem, czasem halucynuje, ale świadome wykorzystanie poprawia naszą kreatywność i efektywność. Tu spodziewamy się kolejnej rewolucji w naszej firmie.

Strach przed zmianą

W konkluzji, jeszcze jedna uwaga – największą barierą przed wdrożeniem zmian jest strach przed zmianą. Gdy sobie to uświadomimy, o wiele łatwiej będzie nam zarządzać zmianą – eksperymentować, wprowadzać drobne zmiany, reagować szybciej na zmiany w otoczeniu. Szczególnie teraz, gdy żyjemy w czasach VUCA (Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity), czyli w czasach zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności.

Obrazek wygenerowany przez DALL-E

Zmiany, zmiany!

Co jakiś czas staramy się zmienić nieco wygląd naszej internetowej wizytówki i zakres prezentowanych informacji. W tym roku zmieni się także nasz portal szkoleniowy.